בשנים האחרונות הפכה גרמניה ליעד מועדף להשקעה בתחום הנדל”ן, עבור ישראלים רבים שזיהו את הפוטנציאל הטמון בתמהיל שבו ניחנה בין מחירי הדירות הנמוכים יחסית, השגשוג הכלכלי המתמשך שעשוי להעלות את שווי הנכס ורמת החיים הגבוהה במדינה, המאפשרת לבעל הדירה להשכירה ביוקר. כל היתרונות הללו באים לידי ביטוי בולט במיוחד בערים הגדולות בגרמניה, ובראשן ברלין. אם גם אתם שוקלים לרכוש נכס נדל”ני בגרמניה, רצוי שתכירו את המאפיינים הייחודיים של שוק הדירות בארץ זו. מאמר זה יסקור בקצרה את העלויות הנלוות לרכישת דירה בגרמניה, ובהמשכו יתמקד בדרכים לחסוך את אחת מהעיקריות שבהן – נסיעה לחו”ל לצורך הרכישה.

אילו תשלומים כרוכים ברכישת נכס בגרמניה?

קניית דירה בגרמניה מחייבת הוצאות שונות שאינן מוכרות לנו מהארץ. בין העלויות שתידרשו לשאת בהן אם ברצונכם לרכוש נכס נדל”ני בארץ זו ניתן למנות:

  • תשלום לנוטריון – הנוטריון הוא גורם עצמאי ובלתי תלוי המחויב הן למוכר והן לקונה במידה שווה. התשלום לו הוא זכאי עומד על 1.5% משווי העסקה.
  • דמי תיווך – אם בחרתם להיעזר במתווך\ת, כדאי שתדעו שדמי התיווך בגרמניה אינם זולים במיוחד, ומהווים כ-5.9% משווי העסקה.
  • מס חובה – בגרמניה תידרשו לשלם מס חובה בשיעור של 6% ממחיר הנכס.
  • מס על הכנסות כתוצאה משכירות – בנוסף לכך, הרווחים שתגרפו כתוצאה מהשכרת הנכס בעתיד ימוסו בגרמניה בשיעור של 25%. הכנסות אלו ימוסו גם בישראל בשיעור הקבוע בחוק.

למזלכם, תשלומים אלו גלומים למעשה בשכר הדירה העתידי הגבוה שתוכלו לגבות מדיירי הנכס, מבחינה זו, מדובר בהשקעה שיכולה בהחלט להחזיר את עצמה תוך פרק זמן לא ארוך במיוחד ולהניב לכם רווח משמעותי בטווח הבינוני והרחוק.

אילו עוד עלויות עשויות להתווסף לרכישת הדירה

בנוסף לכל האמור לעיל, ישנן עלויות נוספות שעשויות להכביד עליכם סביב רכישת הדירה. אלו כוללות בין השאר:

  • שליחה בדואר של מסמכים הנחוצים לביצוע ההסכם – עד כמה שהדבר עשוי להישמע מטריד, ובצדק, רכישת נדל”ן כרוכה בלא מעט בירוקרטיה מסורבלת. משלוח מסמכים בדואר עשוי להוות חלק משמעותי ממנה. עם זאת, יתכן שתגלו שמשלוח מסמכים בדואר הוא חלופה נוחה וזולה יחסית לנסיעה לגרמניה במטרה לחתום על הסכם רכישת הנכס הנדל”ני שבו אתם מעוניינים.
  • תשלום על אגרות מסוגים שונים – התרבות הגרמנית מתאפיינת בסדר ויעילות. לכן תשלום על אגרות שונות ומשונות הנלוות לרכישת הנכס הוא באופן טבעי ומתבקש חלק מהתמונה. היתרון שבאופן המסודר שבו הכול מתבצע הוא שהודות לפיקוח המוסדי על התהליך כולו, גם זכויותיכם כרוכשים מוגנות יותר ויכולתכם לוודא את שווי הנכס גבוהה יותר, למשל באמצעות הזמנת דוח הנדסי על מצבו.
  • תשלום עבור דוח הנדסי על מצב הנכס – בטרם תרכשו את הנכס רצוי שתוודאו מה מצבו במגוון רחב של היבטים. התשלום עבור דוח זה עשוי להגיע גם לאלפיים יורו.

נסיעה לחו”ל במטרה לחתום על ההסכם – בנוסף לעלות הטיסה והשהות במלון, נסיעה כזו עשויה לעלות לכם בזמן וכסף יקרים גם בדמות אובדן ימי עבודה.

כיצד תוכלו לחסוך לעצמכם נסיעה לחו"ל לצורך הרכישה

כיצד תוכלו לחסוך לעצמכם נסיעה לחו”ל לצורך הרכישה

אם נסיעה לגרמניה אינה נוחה עבורכם, תוכלו להימנע ממנה ולחסוך את העלויות הנלוות באמצעות חתימה על ההסכם בישראל, במעמד קונסולרי. על מנת לוודא שהכול יתנהל כשורה, תוכלו גם לשכור את שירותיו של עורך דין ישראלי המתמחה בנושא, וליהנות מליווי מקצועי שלו לאורך כל הדרך.

 

מקור