הצלחה לחוק האוסר על שימושים אחרים בדירות שייעודן למגורים

על פי החוק בגרמניה, חל איסור לעשות שימוש בדירות שייעודן למגורים לצורך שימושים אחרים, מלבד לצורכי השכרה למגורים. לפי דיווחי הסנאט בגרמניה, החוק זכה להצלחה אדירה  בתוך כשנה מיום החלתו.

2262 דירות חזרו לשוק בברלין

המדד לכך הוא חזרתן של 1518 דירות לשוק הנדל”ן הברלינאי. מספרן של הדירות שייעודן למגורים ואשר נעשה בהן שימוש לטובת מסחר או אשר לא אוכלסו לטובת מגורים, מוערך בכ- 744 דירות. כלל הדירות האמורות, כ- 2262 במספר, חזרו לשמש כדירות להשכרה למגורים או הועמדו למכירה לצורכי מגורים. ככל הנראה היו מי שניצלו את התקנות והחוקים בגרמניה, המגנים על הדיירים ולא מאפשרים לפנותם בקלות, לצורך עשיית רווחים שלא ברוח המדיניות הגרמנית. על פי הדיווחים בין 12 אלף ל- 24 אלף דירות בברלין הושכרו לטובת תיירים שביקרו בברלין, בתמורה לשכירות גבוהה, זאת בעוד המחוקק הטיל הגבלות בנושא וקבע טווח מחירים לתשלומי השכירות. מטרות החקיקה נועדו לרווחתם של התושבים ולאבטחת מגוריהם בעלות ראלית אולם ככל הנראה, היו מי שהחליטו לנצל פירצות כאלו ואחרות לטובת עשיית רווחים.

כ- 6500 דירות לא דווחו לרשויות

לא לכך התכוון המחוקק, כאשר קבע תעריפים ואף טורח לעדכן אותם אחת לכמה שנים. מהנתונים עולה כי הדיווחים הרשמיים לרשויות עמדו על כ-6500 דירות ברחבי ברלין על שכונותיה השונות, אשר לא שיקפו את המספרים האמיתיים. כך למשל, מתוך  1518 הדירות שחזרו לשוק, רק בגין כ-1000 התקבל דיווח לרשויות, כנדרש. כ-500 נוספות כלל לא דווחו.  

איך הרשויות עלו על התופעה?

רבעים שונים מאוכלוסים על ידי אוכלוסיות בעלי מאפיינים שונים. מחלקם הגיעו הדיווחים, ישר ולעניין, מהשכנים. תופעת הדיווחים נפוצה בעיקר ברובע מיטה, שם מסתבר כי לשכנים מאוד מפריעה השכרת דירות למטרות נופש, בדירות שייעודן למגורים. מרובע מיטה עצמו התקבלו כ- 3200 דיווחים לרשויות.  עוד בין הרובעים והשכונות המובילות בדיווחי שכנים, נרשמו פרידריכסהיין-קרויצברג עם כ-  1600 דיווחים, נויקלן עם כ-720 דיווחים ופנקו עם כ- 600 דיווחים. יש לציין 526 דירות בפרידריכסהיין-קרויצברג, הוחזרו על ידי בעליהם לשוק השכירות וההשקעות למגורים לאחר היוודע הדבר. דווקא ברובע המוביל, מיטה, רק 183 דירות הוחזרו לייעדן על ידי הבעלים.

מאמרים נוספים

מהם סוגי החוזים בגרמניה?

שוק הנדל״ן בגרמניה הוא מכרה זהב בעיני לא מעט משקיעים זרים. היתרונות המשמעותיים שבקניית בית בגרמניה הופכים צעד זה להשקעה

מתווך נדל״ן בגרמניה

מזל טוב, החלטתם להשקיע בנדל״ן בגרמניה, המדינה המובילה באירופה עם שוק הנדל״ן המניב ביותר. כמקצוענים, אנו מעוניינים לתת לכם את