כל מה שחובה לדעת על רילוקיישן לגרמניה!

מה הם מחירי הדירות בברלין, לשכור או לרכוש דירה, אילו סידורים חייבים לבצע בארץ ולמה להגיע בזמן לפגישה- עצות חשובות לרילוקיישן לגרמניה

ברלין היא היהלום המנצנץ ביותר בערי גרמניה והוא מושך צעירים אחרי צבא, סטודנטים, משפחות וישראלים שרוצים לפתוח פרק חדש או התחלה מבטיחה. בין הסיבות לביצוע לרילוקיישן לברלין, אפשר למנות את חיי הבילוי והתרבות התוססים לצעירים (למה להסתפק בטיסת וויקאנד אם אפשר לבלות כל שבוע?), עלויות מחייה נמוכות ואטרקטיביות, היכולת להשתלב במשרות מתאימות, כגון ניהול מכירות, תכנות, פיתוח, כספים, נדל”ן ועוד. סיבות נוספות לרילוקיישן לגרמניה, הן האוניברסיטאות המובילות שהופכות אותה למוקד  משיכה לסטודנטים, שכר העבודה גבוה יחסית לישראל, השתתפות המעסיקים בשכר דירה, תשלומי ביטוח רפואי ותנאים סוציאליים שמקבלים יחד עם המשכורת, שירותי התחבורה המעולים ועוד.

מחירי דירות בברלין לשוכרים

אם החלטתם לבצע רילוקיישן לגרמניה ולשכור דירה אז ראשית כדי לדעת שמדובר בשוק המונה כ- 2 מיליון דירות להשכרה. מחירי הדירות בברלין בשכירות יכולים לנוע בטווח של בין 5-10  אירו למ”ר, כלומר בין 1230 – 2460 שקל לדירת 60 מ”ר. יחד עם זאת, המחיר תלוי בשכונה כמובן וייתכן שהוא יכפיל את עצמו בשכונות מבוקשות ויוקרתיות. ועדיין- מדובר במחירי שכירות ריאליים ועד מצחיקים במונחים ישראליים.  ב”נדל”ן גרמניה” מקבוצת ג’נסיס- המתמחה בנדל”ן בגרמניה וברלין מסבירים כי: “יש יתרונות לשוכרים נכס בברלין, ביניהם העובדה שאין לבעל הבית אפשרות לעלות מחירי שכירות אלא בכפוף למגבלות החוק וכן, כי בעל הדירה מחוייב להשתתף בכל הוצאות אחזקת וניהול הנכס אבל בכל מקרה, לפני שמחליטים, מומלץ להתייעץ עם מומחים בשוק הנדל”ן המקומי, ללמוד את החקיקה והנהלים ולשקול גם אפשרות רכישת נכס, שכן ברלין מציעה נכסים אטרקטיביים ומניבים”.

מחירי דירות בברלין לרוכשים

למה להשכיר אם אפשר לקנות? אם החלטתם לבצע רילוקיישן לגרמניה אז שווה לבדוק את מחירי הדירות בברלין ואופציה להשקיע ברכישת נכס בבעלותכם. לא בכדי ברלין שומרת בשנים האחרונות על תואר העיר האטרקטיבית ביותר לרכישת דירות למגורים או במילים אחרות, על תשואה מכובדת בהשקעות נדל”ן. בין הסיבות לכך ניתן למנות את הכלכלה הגרמנית היציבה, ממשלה שמעודדת השקעות זרות, המיסוי והמימון הנוחים, ועוד.

אבל… לפני שרוכשים דירה בברלין, כדאי מאוד לבדוק היבטים אלו ונוספים ולהימנע מטעויות. מומחים ב”נדל”ן גרמניה”, אומרים כי: “לחקיקה ולתקנות, כמו גם למערכת המיסוי והמשפט, יש השלכות רבות על רכישת דירה בגרמניה ולכן, כדאי להתייעץ עם מומחים לפני שרוכשים דירה. יש לבחון היטב את הנכס והמיקום לפני שרוכשים, מאחר ויש פער בין המחירים באזורים מבוקשים בדירות חדשות או דירות משופצות”.

הפער האמור יכול לנוע בין 6-10 אלף אירו למ”ר. לעומת שתי קטגוריות אלו, מחיר דירה לא משופצת באזור שעדיין נחשב לזול, יכול לנוע בין 1300-3000 אירו למ”ר. באזורים שבהם רמת הביקוש עדיין בינונית ניתן להשיג דירות למכירה בעלות של כ- 3500-5500 אירו למ”ר ובאזורים בהם רמת הביקוש טובה והם נחשבים לאיכותיים המחירים ינועו סביב  4000-8000 אירו למ”ר.  דירות יוקרה בברלין יהיו יקרות בהרבה- מחוץ לתחום למתחילים את דרכם ברילוקיישן בגרמניה וברלין בפרט.  בכל מקרה, אם החלטתם לרכוש דירה בברלין במסגרת הרילוקיישן לגרמניה, תקפידו לבדוק היטב את כל ההיבטים המקומיים, החוקים, המיסים, התחזוקה והתשואות הפוטנציאליות של הנכס מול המומחים בתחום.

עצה "התנהגותית" למבצעים רילוקיישן לגרמניה

גורמי נציגות ישראליים חוזרים ואומרים במשך השנים האחרונות לכל הישראלים שעושים רילוקיישן לגרמניה וברלין, שכדאי להם מאוד להפנים שבגרמניה יש סדר וארגון מופתי. הכוונה היא, בין היתר, לכך שהגרמנים דייקנים מאוד ומעריכים כבוד הדדי. כך, שכשאתם מתקשרים איתם, בכל נושא שהוא, תנו להם את הכבוד הראוי- תגיעו בזמן לפגישות שקבעתם. אם איחרתם אתם נחשבים לחסרי נימוס באופן אוטומטי. אל תגיעו מוקדם מידי, כי אז אתם מביכים אותם. הגרמנים מחשיבים פרמטר אישיותי אחד מעל להכל- מקצוענות. לכן, תקבעו את הפגישות שבועיים מראש ותגיעו בדיוק בשעה שנקבעה. מה עוד? כשאתם פונים למקומיים, תעשו זאת בפורמאליות ובשמות התואר הנהוגים או במילים אחרות, את הפנייה “אח שלי” תחליפו ל”פרופסור, מר, אדוני או גברתי”. את החברמניות תשאירו בארץ הקודש, כמו כל התנהגות שעלולה להיתפס כ”שכונתית”, עד לרמת שרבוט הערות על כרטיס ביקור שאתם מוסרים.

מה צריך לבצע בארץ לפני רילוקיישן לגרמניה?

במסגרת הסדרת הרילוקיישן לגרמניה מומלץ להסדיר מראש את כל הבירוקרטיה בארץ ובכלל זאת, מתן ייפוי כח בנקאי לבן משפחה שמתגורר בארץ, ייפוי כח נוטריוני, בדיקת והסדרת תשלומים לביטוח לאומי בכדי לשמור על זכויותיכם בארץ, עדכון קופת החולים בארץ והסדרת רישום לקופה במקום המגורים החדש בגרמניה, הסדרת קופות פנסיה, גמל ומוצרים פנסיוניים אם יש, הסדרת שילוח ימי או אווירי של רכושכם אם יש, וזה גם הזמן לעבור על כל החשבונות והמנויים שעשיתם אי פעם ולוודא שהכל סגור.

מאמרים נוספים

מהם סוגי החוזים בגרמניה?

שוק הנדל״ן בגרמניה הוא מכרה זהב בעיני לא מעט משקיעים זרים. היתרונות המשמעותיים שבקניית בית בגרמניה הופכים צעד זה להשקעה

מתווך נדל״ן בגרמניה

מזל טוב, החלטתם להשקיע בנדל״ן בגרמניה, המדינה המובילה באירופה עם שוק הנדל״ן המניב ביותר. כמקצוענים, אנו מעוניינים לתת לכם את