האם נתקלתם בקושי לגייס את הסכום הנחוץ לכם להשקעה בעסק שלכם או להקמת העסק שתמיד חלמתם לבנות, לקניית הציוד הנדרש לתפעולו או סחורה שברצונכם למכור ולהרחבת היקף ותחומי פעילותכם העסקית (למשל, באמצעות פתיחת סניפים נוספים, או עיסוק בפיתוח ובמחקר)?

ובכן, אתם לא לבד.

לא מעט בעלי עסקים קטנים ובינוניים בישראל מוצאים עצמם עומדים בפני שוקת שבורה בבואם לבקש הלוואה מהבנק. על אף היותם מנוע הצמיחה העיקרי של כלכלת המשק, בעלי עסקים אלו סובלים ממדיניות אשראי מחמירה מצד הבנקים. גם הקרן לעסקים קטנים ובינוניים, שקמה על מנת לסייע לשדרה מרכזית זו של המשק הישראלי, מציבה קריטריונים המקשים על עסקים קטנים ובינוניים לקבל הלוואה, ובלאו הכי מסוגלת להציע סכומים קטנים יחסית מאחר שתקציבה רחוק מלהיות מספיק למימוש יעדיה.

האפליה המובנית במערכת הבנקאית, שבמסגרתה בעלי הון ועסקים רבי עוצמה זוכים בקלות באשראי נדיב, ולעומתם בעלי עסקים צנועים יותר הסובלים ממצוקה תזרימית מתקשים להתפתח משום שהבנק אינו מעניק להם אשראי החורג מהממון ששעבדו לטובתו, הופכת הלוואה חוץ-בנקאית לדרך אטרקטיבית לצמיחה עסקית.

על מנת לקחת הלוואה באופן שימנף את ההשקעה שלכם ויאפשר לעסק שלכם לצמוח, ישנם מספר גורמים שעליכם לקחת בחשבון. מאמר זה יציג בקצרה שלושה מהעיקריים שבהם:

בחרו את סוג ההלוואה המתאים לכם

הלוואה בנקאית אינה האופציה היחידה העומדת לרשותכם. על מנת למנף את הצלחת העסק שלכם, תוכלו גם לבחור בהלוואה חוץ-בנקאית, שלא תשפיע על חובכם לבנק. ביכולתכם לקחת הלוואה מאחת מחברות המימון הפרטיות הפועלות באישור משרד האוצר, מאחת מחברות האשראי או מבית השקעות. אפשרות נוספת היא הלוואה חברתית בשיטת peer to peer, שבמסגרתה תוכלו לקבל במהירות וללא מבוך בירוקרטי מייגע את הסכום הנדרש להצמחת העסק שלכם.

קחו בחשבון את מצבכם הפיננסי

האם אתם מנהלים את חשבונות העסק שבבעלותכם באופן מסודר ומבלי לחרוג ממסגרת האשראי שהוקצבה לכם? על איזה סכום עומד המחזור החודשי של העסק? והאם תוכלו לעמוד במועד שנקבע להחזרת ההלוואה מבלי להיקלע למצוקת אשראי או להיכנס למינוס? התשובות לכל השאלות הללו רלוונטיות ליכולתכם להשיג הלוואה אטרקטיבית בתנאים מועדפים מבלי לשלם על כך מחיר עתידי. רק התייחסות לכולן תבטיח שתעשו את הבחירה הנכונה.

קבעו מראש את יעדי ההלוואה

בטרם תבחרו את ההלוואה המתאימה לכם ביותר, עליכם להגדיר מראש את מטרתה (למשל, מימון התרחבות עסקית או פעילות שוטפת) על מנת לקבוע את הסכום הנחוץ לכם ולנתבו כך שיממש באופן מיטבי את היעדים שהצבתם לעצמכם. בנוסף לכך, אסור לכם להתמהמה עד למועד שבו אתם זקוקים להלוואה על מנת לשרוד ולכן עלולים לבחור באפשרות הראשונה שתיקרה בדרככם. במקום זאת, עליכם לבחון מבעוד מועד את כל החלופות העומדות לרשותכם ולטפל בהליכים הביורוקרטיים הממושכים לעתים הנדרשים כדי להשיג את זו העדיפה מבחינתכם. מוטב לקחת הלוואה בתנאים מועדפים כשמצבכם טוב, מאשר בתנאים גרועים בהרבה כשמצבכם בכי רע.

אל תפחדו לקבל החלטה משמעותית

בסופו של יום, כל הבחירות הללו מתנקזות לכדי הכרעה בדמות החלטה שתקבע את עתיד העסק שלכם. אל תחששו לקחת סיכון מחושב ולנקוט בצעדים שקולים שיקדמו אתכם לשלב הבא בצמיחה העסקית שאתם מעוניינים בה. לקיחת הלוואה בתנאים, במועד, בסכום ובפלטפורמה הנכונים ביותר מבחינתכם עשויה להיות הצעד שישנה את הכול עבורכם. קבלו החלטה זו בכובד ראש, מתוך בחינה מושכלת של האלטרנטיבות ועם זאת, בהחלטיות. בצומת הדרכים שהגעתם אליה, הכדור בידיים שלכם.

 

מקור