מחקר עולמי קבע כי ברלין היא התשובה לכל השאלות על השקעות כדאיות בנדל"ן

המחקר נערך מידי שנה מטעם חברת PwC העולמית, בקרב כ- 500 מומחים בתחום בכל רחבי העולם והוא בודק איזה ערים בעולם הן הכדאיות ביותר להשקעה כלכלית ומדרג את 27 הראשונות.

במקום הראשון: ברלין

ברלין התברגה למקום הראשון כעיר הכדאית ביותר להשקעות בנדל”ן והמומחים מסבירים את מקור המשיכה לעיר בחיי הבילויים וסצנת התרבות שנוצרה בה, המושכת צעירים רבים מכל רחבי העולם, כמו גם יזמים אמנים ומעצבים. אפילו הענקיות טווטיר וגוגל השתקעו בברלין והיא פיתחה “עמק סיליקון” אופנתי במיוחד. תעשיית הקלינקט מעסיקה את מספר העובדים הגדול ביותר במדינה והחברות הפועלות בברלין, כ-37 אלף, מייצרות מחזור שנתי של כ-26 מיליארד יורו! כל אלו יחד הפכן את ברלין ליעד מבוקש למגורים על ידי אוכלוסיות חדשות, צעירות ומשכילות. אחרי כמה שנים של אי בהירות, ברלין החלה לרשום ביקושים לדירות להשקעה. התוצאה היתה שמרכז העיר סבלה מביקושים גבוהים והיצע נמוך. התוצאה המתבקשת היתה עלייה במחירי הדירות להשקעה.

מחירי השכירות עלו בכ-13.8 אחוז

עוד סיבה טובה לצעירים לעבור לגור בברלין היו מחירי השכירויות הנמוכים אבל בין היתר, התוצאה הסופית של ההגירה החיובית המוגברת, לצד היצע נמוך, השתלמה בעיקר למשקיעים, זאת עקב עלייה במחירי השכירויות. במהלך שנת 2012 עלו המחירים בכ- 13.8 אחוז ומחירי הדירות, בהתאמה, רשמו גם הם עלייה דו-ספרתית, כך עולה ממחקר של חברת GSW.

מחירי דירות נמוכים

למרות הכל, אפשר היה למצוא דירות בברלין במחירים נמוכים באזורים מסוימים ומשקיעים מוסדיים וחברות פרטיות, ראו בכך הזדמנות. מ”ר עמד על מחיר של 1500-2500 יורו, כחצי עד שליש ממחירן של דירות בערים מקבילות ברחבי היבשת האירופאית. לצד המחירים הנמוכים, גם הכלכלה היציבה והמימון הנח, תרמו לגידול בהשקעות נדל”ן בעיר. מחירי הדירות והשכירויות המשיכו לצמוח יחד עם הביקוש ועם התחזקות מעמדה של ברלין, שהוכתרה לעיר ה-33 באירופה ברשימת מוקדי התיירות המובילים ביבשת. דבר נוסף שקרה בברלין, היה הדרישה לדירות למגורים לשכירות לתקופות קצרות, שהוסיפה לא מעט לעליית מחירי השכרת ומכירת הנכסים. לאור כל התמורות שחלו, ניכר היה שרבים מבין כ-500 הנשאלים במחקר, ראו לחיוב דווקא פתח חדש להשקעות בנדל”ן מסחרי וחנויות לעסקים קטנים ובינוניים.

המשבר ב"גוש היורו"

המחקר העולמי התייחס גם להשקעות נדל”ן בערים נוספות באירופה. הנשאלים הביעו אופטימיות מהתמונה שהצטיירה על אירופה כולה וכ-80 אחוז מהם אף סברו שהמשבר בגוש היורו דווקא יצר אפשרויות חדשות למשקיעים. 51 אחוז מתוכם אף סברו כי האופציות “מצוינות” או “טובות מאוד”. מאידך, בעקבות המשבר צפו הנשאלים שחוסר היציבות הכללית תישאר לעוד כמה שנים, להוציא את ברלין היציבה במיוחד.

מי משקיע באירופה?

אחד הנתונים המעניינים שעלו מהמחקר הוא כי המשקיעים האסייתיים מגלים עניין בשוק בנדל”ן באירופה. את השקעותיהם ניתן היה לראות בהתגלמות באשראי לקרנות נדל”ן או כהשקעות של קרנות הון, אשר שמות את כספן בנכסים אסטרטגיים בערים מובילות בעולם כולו. היתרון הגדול של החברות הקטנות עד בינוניות שמשקיעות באירופה הוא ההתמחות שהן יצרו וההתמקדות על נכסים פחות אטרקטיביים לכאורה אבל עם פוטנציאל עצום. הצורך “להתעסק” עם נכסים כאמור, מעניין פחות את החברות הגדולות. משקיעים שהתמקדו בנכסים ב”מציאה” מצאו הזדמנויות עסקיות בשפע בערי אירופה, גם במקומות שברמה הלאומית שלהן על פניו לא נראו כדאיות להשקעה. השיקולים של המשקיעים מהסוג הזה, היו בין היתר להגדיל את ההשפעה מכיוונה של סין ומזרח אסיה על השקעות ותיירות באירופה.

מאמרים נוספים

מהם סוגי החוזים בגרמניה?

שוק הנדל״ן בגרמניה הוא מכרה זהב בעיני לא מעט משקיעים זרים. היתרונות המשמעותיים שבקניית בית בגרמניה הופכים צעד זה להשקעה

מתווך נדל״ן בגרמניה

מזל טוב, החלטתם להשקיע בנדל״ן בגרמניה, המדינה המובילה באירופה עם שוק הנדל״ן המניב ביותר. כמקצוענים, אנו מעוניינים לתת לכם את