רואי החשבון בעולם בדקו וקבעו:
"ברלין היא העיר הכדאית ביותר להשקעה כלכלית בעולם!"

כך עולה מדו"ח שפרסמה חברת ראיית החשבון העולמית PWC לשנת 2015

נדל"ן בגרמניה

דו”ח חברת PWC העולמית, אשר מופק מידי שנה בשיתוף עם מכון Urban Land Institute, נועד לבחון את המגמות העולמיות בענף הנדל”ן והוא כולל בדיקה מקיפה מול 500 גורמים מקצועי בתחום הנדל”ן, בכל רחבי העולם. דו”ח החברה לשנת 2015 בחן, בין היתר, אילו ערים פופולריות להשקעה, בהשוואה לשנה קודמת ואיזו עיר מועדפת על ידי הישראלים.

נדל"ן בברלין: בראש רשימת הערים המבוקשות להשקעה

בין הערים המובילות בעשירה הראשונה להשקעות נדל”ן בחו”ל, נבחרה ברלין כיעד הראשון המועדף להשקעות, לאחר שעלתה ממקום רביעי למקום הראשון, בתוך שנה בלבד והיא שומרת על יציבות ויוקרה. יחד איתה נרשמו עוד 28 ערים מועדפות ברחבי העולם ובאירופה בפרט. המובילות שבהן מדריד, אתונה, המבורג, בירמינגהם, קופנהגן, אמסטרדם, ליסבון ולונדון.

נדל"ן בברלין - המשקיעים מחפשים לקנות ב"זול"

מהדו”ח והפרשנויות עלה עוד כי מרבית ההשקעות בנדל”ן בחו”ל התבצעו בערים שעברו טלטלה כלכלית חזקה ומחירי הנדל”ן בהן ירדו דרמטית, עקב המשבר הכלכלי העולמי האחרון. המשקיעים, כך נראה, מחפשים בעיקר את המחירים הזולים ורואים בערים “הנפגעות”, כיעד האטרקטיבי ביותר. דוגמאות לכך הן ערי ספרד, פורטוגל, יוון ואירלנד. גורם נוסף, שכפי הנראה משפיע על שוק הנדל”ן באירופה, הוא המעבר ההמוני של אוכלוסיות הכפרים המרוחקים בפאתי המדינה אל מרכזי הערים. הצורך בפרנסה עושה את שלו וכאשר אזרחים נוהרים לאזורים מתועשים, הם מאיישים את יחידות הדיור וההיצע יורד באופן מיידי. אכן, המעבר החד צדדי והמהיר של האוכלוסיות האירופאיות הכפריות אל תוך המטרופולינים הוליד מצוקת דיור משמעותית ברבות מערי אירופה ופתח את השווקים לבניית פרויקטים נדל”נים חדשים, שביקשו לספק עוד ועוד יחידות דיור. השקעות אלו השפיעו על השינויים ביעדי השקעה מועדפים.

נדל"ן בברלין - מה עשו הישראלים?

הישראלים דווקא לא “ניצלו” את מצבן של המדינות שנפגעו מהמשבר הכלכלי ולא ראו בכך פרמטר להשקעה. יחד עם זאת, מומחים מעריכים כי החלה תנודת השקעות לכיוון ספרד, שם כבר נרשמו עסקאות רכש ראשונות בנדל”ן להשקעה. מדריד, הבירה הספרדית, רשמה על פי הדו”ח עליה דרמטית הישר אל המקום השלישי, זאת לאחר ששנה קודם לכן, דורגה במקום ה-19 ברשימה. מהדו”ח עולה כי יעד ההשקעה המועדף על ישראלים הוא ללא ספק ברלין, אשר שומרת על יציבות ולמרות נהירת המשקיעים, מצליחה עדיין לספק את הסחורה עם “מציאות” של ממש, הנקטפות בפינצטה מתוך השכונות ההולכות ומתפתחות של העיר התוססת. אין ספק קניית דירות בברלין, השקעה כדאית ומשתלמת