המשקיעים עוברים לנכסים מסחריים מניבים בגרמניה

היסטוריית הכלכלה בגרמניה

ממשלת גרמניה השכילה להקדים תרופה למכה ולאחר פרוץ המשבר הכלכלי העולמי, בשנת 2009 היא נקטה צעדים במטרה לתת מענה לירידה בתמ”ג. בדיעבד, גרמניה הצליחה להפוך עקב כך למעצמה הכלכלית הגדולה בישיבת אירופה, עם אחוזי אבטלה נמוכים, תעסוקה צומחת ושכר עבודה גבוה. בשנים 2012-2013 נמשכה הצמיחה הכלכלית וברבעון הראשון של שנת 2014 הכלכלה הגרמנית רשמה צמיחה של 0.7 אחוז. היציבות והשגשוג הכלכלי לא פסחו על עיניים של המשקיעים והם החלו לבדוק את השטח. גם הישראלים מיהרו לנצל את המצב הטוב של גרמניה לטובת עסקאות נדל”ן משתלמות. למעשה, בשנת 2014 רכשו חברות ישראליות נכסים בגרמניה בשווי שמוערך בכ- 13 מיליארד שקלים. סך העסקאות שבוצעו במדינה מוערכות בכ- 550 מיליון יורו.

השקעות ישראליות בגרמניה

את ההשקעות הישראליות בגרמניה אפשר לרכז בעיקר לתחום הנדל”ן. נדל”ן בגרמניה זה הדבר החם הבא והחברות הישראליות מביטות בעיקר לנכסים מסחריים ותעשייתיים ואילו ההשקעות בדירות למגורים רושמות ירידה, בשל עליית מחירים בברלין. התשואות שמניבות הדירות בברלין מוערכות בכ- 2-3 אחוזים בשנה, זאת לעומת נכסים מסחריים, המושכרים לטווח ארוך וזוכים להיצע מכובד.

הצלחה לחברת MHR1 הישראלית

החברה לניהול השקעות MHR1 מתמקדת בנכסים מניבים בגרמניה. מנהליה, צח חרמון ויגיל מנוביץ’, פועלים לגיוס הון עצמי ממשקיעים ישראליים פרטיים והם רשמו שתי הצלחות גדולות ברכישת מבנים מסחריים, האחת בסאארברוקן שבגדול גרמניה ולוקסמבורג-צרפת, בשווי 3.25 מיליון יורו והשנייה בסאארלנד על גבול לוקסמבורג-צרפת, בשווי 22 מ’ יורו. העסקאות הניבו להם תשואה של עשרה אחוזים, לכל נכס. האסטרטגיה של החברה להגדלת התשואה היא ביצוע הנפקת אג”ח מהגופים המוסדיים בישראל, המוערכת בכ-100 מיליון שקלים עם מח”מ של כחמש שנים וריבית של כ-6 אחוז. ההצלחות של החברה קרצו למשקיעים, אשר ראו את הפוטנציאל הגלום בגרמניה בעסקאות נדל”ן מסחרי.

המשקיעים הישראלים

השוק העולמי ממשיך להכתיב את התחזיות והפעם המשבר ברוסיה והריביות הנמוכות הם אלו שתרמו לאטרקטיביות של גרמניה להתחזק. אפשרויות המימון, בנוסף לכלכה היציבה, עשו את שלהן ומשכו משקיעים רבים. למעשה, גרמניה נחשבת ליעד בטוח להשקעות, כמדינה בעלת חקיקה ומערכת אכיפה אשר תורמת להתנהלות מסודרת ולא אחת גם מעודדת השקעות זרות. המשקיעים הישראלים נהנים מקרבה לבית ונזילות, לעומת ארה”ב למשל. המשקיעים הישראלים טוענים גם שהריבית הנמוכה מעודדת את ההשקעות, לצד כלכלה חזקה ואפשרות לגיוס כספים וקבלת מימון לעסקאות נדל”ן. כאשר זה נוגע למימון, טוענים המשקיעים, המערכת הבנקאית הגרמנית שמחה מאוד לקראת המשקיעים וההפרשים בין הריבית לתשואה, מסייעים גם הם לתזרים המזומנים של המשקיעים. כאשר אומרים משקיעים, הכוונה היא גם ליזמים פרטיים וגם לגופים מוסדיים. כך למשל, חברת הביטוח “מנורה” השקיע כ-16 מיליון יורו ברכישת שני נכסים מסחריים מניבים, ליד מינכן ופרנקפורט. גם הראל הביעה עניין ברכישות דומות. לטענת חברות אלו, השקיפות של תהליכי הרכישה בגרמניה, לצד הכלכלה היציבה ומערכת המשפט, יוצרים תנאים נוחים להשקעות. עוד לדידן של החברות המשקיעות, שיעורי האבטלה הנמוכים , הייצוא והצמיחה, מעידים על חוסן. המשקיעים משווים את המצב למדינות אירופאית אחרות, כגון איטליה וספרד, שם קבלת אשראי היא משימה קשה מאוד, לעומת גרמניה, שאף מציעה ריבית נמוכה בהרבה מהשכנות ביבשת ומארה”ב.

השקעות בסכומים קטנים

משקיעים קטנים לרוב מבצעים את השקעותיהם באמצעות גופים מוסדיים גדולים אבל ישנם גם משקיעים פרטיים, שצוללים למים בכוחות עצמם. כיום, משקיעים קטנים לא מסתפקים ברכישת דירות להשקעה אלא מצטרפים לחברות לצורך רכישה משותפת של נכסים מסחריים מניבים. לחברת MHR1 הצטרפו כ- 200 משקיעים.

השקעות נדל”ן בחו”ל | השקעות בחו”ל | נדל”ן בארה”ב

מאמרים נוספים

מהם סוגי החוזים בגרמניה?

שוק הנדל״ן בגרמניה הוא מכרה זהב בעיני לא מעט משקיעים זרים. היתרונות המשמעותיים שבקניית בית בגרמניה הופכים צעד זה להשקעה

מתווך נדל״ן בגרמניה

מזל טוב, החלטתם להשקיע בנדל״ן בגרמניה, המדינה המובילה באירופה עם שוק הנדל״ן המניב ביותר. כמקצוענים, אנו מעוניינים לתת לכם את