מזרח גרמניה: השקעה נדל״נית חכמה

זינוק מחירים עקבי, ירידה בכמות ההיצע ועליה בכמות הביקוש – אלו הן תופעות המאפיינות את כלל הערים הגדולות של גרמניה. עובדה פחות ידועה היא שמגמה זו מאפיינת גם ערים קטנות יותר ועיירות סטודנטים באיזור מזרח גרמניה, הנהנות גם הן מהבום נדל״ני בגרמניה, וחוות גל של הגירה חיובית מאיזורים כפריים במזרח. במזרח גרמניה, ניתן לראות את השפעותיהן החיוביות של ריביות נמוכות, עליה בכח הרכש ותשואות גבוהות על שוק הנדל״ן והתפתחותו בשנים האחרונות. בעוד ש״החשודים המידיים״ – ערים גדולות בגרמניה – מראים עלייה עקבית ומתונה של עליה בערכי הנדל״ן, השוק בערים הקטנות יותר של מזרח גרמניה הוא דינאמי יותר, עם הזדמנויות רכש בעלי תשואה גבוה ביעדים הפחות ידועים של גרמניה.

עסקה טובה מתחילה כבר בשלב הרכישה – לאחר מספר שנים של פעילות נדל״ן באירופה, אנחנו בנדל”ן גרמניה פיתחנו שיטת עבודה ייחודית לביצוע השקעות נדל״ן בחו”ל. בנינו תהליך של ארבעה שלבים, אשר מעלים את הסיכויים לאיתור עסקה מנצחת.  אנו פועלים לפי אסטרטגיה איתור חכמה, בה נפתח לנו חלון זמן קצר על כל נכס חדש. אנו מחשבים את ההסתברות ליצירת עסקה “משתלמת”- כלומר תשואה גבוהות של למעלה מ 12% בשנה (נטו על ההשקעה). יש לנו ניסיון בסגירת עסקאות משתלמות ומניבות במזרח גרמניה, ואנו מלווים את לקוחותינו בכל שלבי הדרך עם צוות מקצועי, אמין ומנוסה.

הזדמנויות נדל״ן מניבות מפתיעות

הדרישה המתמדת והגבוהה לנדל”ן בברלין, נדל”ן במינכן או נדל”ן בהמבורג, גורמים לעלייה במחירי הרכש – מגמה עקבית של עליה של 11 אחוז בשנה, בשמונה השנים האחרונות. משקיעים ישמחו לגלות כי ישנן גם הזדמנויות נדל״ן בעלות תשואה גבוהה בערים המפורסמות פחות בקרב זרים, ובעיירות אוניברסיטה קטנות יותר. מספרם הענק של הסטודנטים המתרכזים בשפע של ערים עם אוניברסיטאות נחשבות שם את הערים הקטנות האלו על המפה הנדל״נית כיעדים דינמיים בעלי תשואה גבוהה וסיכון נמוך. אפשר לקחת לדוגמא ערים כמו מיינז ודרמשטאדט, עיירות סטודנטים במערב גרמניה, עם עליית ערכי נדל״ן של מעל 15 אחוז בשנה.

באופן כללי, שוק הנדלן בגרמניה הוא אחד מאפיקי ההשקעה הבטוחים בעולם. גם במזרח גרמניה וגם במערב גרמניה, משקיעים ישראלים נמשכים למדינה זו כיעד מצוין להשקיע בו את כספם. יציבות כלכלית ומדינית, מחירים נמוכים בשילוב ריביות נמוכות אל נכסים באיכות גבוהה הופכים את גרמניה למבוקשת כל כך גלובלית.

אלטרנטיבות אטרקטיביות על מטרופולינים

משקיעי נדל״ן בחו”ל מגלים יותר ויותר התעניינות בשוק הנדל״ן של מזרח גרמניה. עלויות נכס זולות, ריביות נמוכות והגירה חיובית אל העיר הופכים את איזור זה של גרמני ליעד בנסיקה. מזרח גרמניה היא אלטרנטיבה מצוינת עבור משפחות גרמניות וצעירים המעוניינים בחיים יציבים הכוללים תרבות, אורבניות ותשתיות מצוינות בוחרים להגר או להשאר במזרח גרמניה. הבחירה לגור במזרח על פני מטרופולין הופכת להיות פופולרית יותר ויותר, וניתן לחוש בעליית התשואות מנכסי הנדל״ן. אפשר לקחת לדוגמא את סיפור ההצלחה של לייפציג. גידול האוכלוסין בלייפציג הוא הוא המהיר ביותר בגרמניה- מעל 10% בעשור האחרון, ובהתאם, הדיור הפנוי ירד בשנים האחרונות מ20% ל12%, וצפוי להמשיך לצנוח. מחירי נדלן הנמוכים המאפיינים את לייפציג ושאר המזרח, ריבוי של שוכרים לעומת בעלי נכסים, והשוק הנוח של השקעות נדלן בגרמניה – בחירה במזרח גרמניה כיעד להשקיע היא צעד חכם עבור המשקיע הישראלי שמחפש הזדמנויות להשקעות נדל”ן בחו”ל עם תשואה גבוהה.

עלייה עקבית בכוח הפיננסי

דברים טובים קורים למזרח גרמניה מאז האיחוד שלה עם גרמניה המערבית ב-1990. ההסתגלות לחיים המערביים הייתה בין החלקות ביותר בהיסטוריה, וכיום כבר אין הבדל מהותי בין ״גרמניה המזרחית״ ל״גרמניה המערבית״. עלייה בשיעורי התעסוקה מובילים לגדילה של כוח הרכש של תושבי המזרח, ושוק הנדל״ן מרוויח מנתונים אלו. גדילתו של כוח הרכש במזרח, למשל בעיר קמניץ – שבה כוח זה זינק ב10 אחוז רק משנת 2015, מסמנות טובות עבור ההתפתחות הכלכלית והתעשייתית של האיזור. השפע שכיום נמצא במזרח הופך את שיעורי האוכלוסין לצפופים יותר ויותר. כתוצאה מכל השינויים החיוביים הללו, האיזור הוא אטרקטיבי ביותר להשקעה עבור חברות ותעשיות המעוניינות להשקיע באיזור משגשג בעלויות נמוכות.

מחירי נדלן ממוצעים

על פי אתר immobilienscout24, אלו הם המחירים הממוצעים במחוזות נבחרים במזרח גרמניה–

סקסוניה

  • מחיר ממוצע לדירה הוא 1085.17 למ״ר.
  • דמי שכירות ממוצעים בדירה הם 5.76 למ״ר.
  • ערכי הנדלן עלו בארבעת השנים האחרונות ב31.3 אחוז.
  • דמי השכירות עלו בארבעת השנים האחרונות ב8.5 אחוז.

תורינגיה

  • מחיר ממוצע לדירה הוא 994.15 למ״ר.
  • דמי שכירות ממוצעים בדירה הם 5.68 למ״ר.
  • ערכי הנדלן עלו בארבעת השנים האחרונות ב15.5 אחוז.
  • דמי השכירות עלו בארבעת השנים האחרונות ב6.9 אחוז.

*המחירים מצויינים באירו.

מעוניינים להשקיע במזרח גרמניה? הצוות של נדלן גרמניה ישמח לסייע לכם, לחצו כאן והשאירו לנו פרטים, אחד מאנשי הצוות שלנו יחזור אליכם עם עסקאות נדלן במזרח גרמניה.