השקעות נדל"ן בארץ או בחול?

ההחלטה להשקיע בנדל”ן נובעת מתוך רצון להגדיל את התשואה ויחד עם זאת להשקיע את הכסף באפיקים בטוחים ככל האפשר. כמובן שקיימים אפיקי השקעה נוספים, כגון השקעות במוצרים פנסיונים, בחסכונות בבנק וכדומה אולם לרוב מדובר באפיקים עם תשואה נמוכה ולעומתם, אפיקים עם תשואה גבוהה, כגון השקעות בבורסה, טומנים בחובם סיכונים גבוהים יותר. לכן, בין כל האפשרויות, ההשקעה  בנדל”ן הפכה לאטרקטיבית ביותר עבור הציבור. השאלה היא האם להשקיע בנדל”ן בארץ או במדינות מבוקשות בחו”ל, דוגמת גרמניה?

גרמניה כיעד כדאי להשקעה

גרמניה הפכה בשנים האחרונות ליעד מרכזי ומבוקש להשקעה בנדל”ן והמשקיעים הישראלים נכנסו לתמונה, לאחר שהצליחו לאתר נכסים מניבים במיוחד בערי גרמניה השונות. הסיבות לכך הן, בין היתר, היציבות הכלכלית של שוק הנדל”ן והשכירויות בגרמניה, ששומר על מחירים נמוכים במיוחד מזה זמן רב. מגמה זו מקנה ביטחון יחסי לעסקאות הנדל”ן וקל למצוא דירות במחירים זולים, לעומת שוק הנדל”ן בארץ, למשל. איתור נכסים זולים בעלי פוטנציאל תשואה גבוה והצפי להמשך מגמת היציבות, נותנות לגרמניה יתרון גדול על פני ארצות אחרות ביבשת. אבל למה לא לבחון מה קורה ביבשות אחרות?

אמריקה מול אירופה וגרמניה

היתרון הגדול של גרמניה הוא במיקום הגיאוגרפי ביחס לישראל ועל אף שבעידן שלנו ניתן לרכוש כמעט הכל ברשת האינטרנט, הרי שרכישת דירה מצריכה עבודת שטח. נכון הוא שגם בארה”ב ישנם יעדים להשקעה אולם הנגישות לגרמניה, הנמצאת מרחק של שעות ספורות בטיסה שעלותה סבירה, הופך אותה לנוחה ובטוחה יותר לניהול השקעות “קרוב לבית”. לעומת זאת, השקעה בארה”ב מצריכה הסתמכות מוחלטת על גורמי הניהול, ללא כל מעורבות בשטח של המשקיע.

העיר הכי כדאית להשקעה באירופה

על פי מחקר שנתי שערכה חברת רואי החשבון העולמית PwC לשנת 2015, עולה כי ברלין היא העיר הכי כדאית להשקעה באירופה. המחקר התבצע בקרב כ-500 אנשי נדל”ן ומומחים בתחום מכל רחבי העולם. לא זאת בלבד אלא שבאותה שנה נרשמה עלייה של שלושה דירוגים במיקום של ברלין בטבלת “הערים השוות”, לעומת שנת 2014, אז מוקמה העיר במקום הרביעי ברשימת הערים הכדאיות ביותר להשקעה

למה לא ישראל?

סוכנויות התיווך בארץ משגשגות למרות הכל, הכיצד? כי הישראלים, להבדיל מהגרמנים, רואים ברכישת דירה למגורים כיעד חשוב ומהותי ליציבות ואיכות חיים משפחתית ואישית. לפיכך, הישראלים המבקשים לרכוש דירות בארץ, עושים זאת בעיקר לצורכי מגורים. סיבה נוספת להשקעות בארץ היא חשיבותה ליהודים בכל רחבי העולם, אשר פועלים ממניעים אידיאולוגיים. לעומת זאת, מי שרוצה לרכוש דירה להשקעה, על מנת שנתיב לו רווחים משכירות בהווה ורווחים נאים מאופציה למכירה בעתיד, יבחר ליהנות ממחירים נמוכים בברלין, עד כדי כך שיהיה באפשרותו לרכוש מספר דירות בברלין, במחיר דירה אחת בתל אביב  ולגרוף הכנסות נאות מכל נכסיו גם יחד.

מספרים מדברים

דירה במרכז הארץ תעלה למשקיע הממוצע על פי ההערכות פי חמישה או שישה לעומת דירה בשווי של חצי מיליון שקלים בגרמניה. השכירות בגרמניה מוגנת בתקנות ודווקא העובדה שלא ניתן לעלות את גובה השכירות מעבר לשיעור מסוים, הופכת את ההכנסה הזו לעקבית ויציבה ומונעת תנודות חדשות בשוק, מה שהופך את ההשקעה לבטוחה וצפויה יותר. בנוסף, מרבית תושבי גרמניה מתגוררים בשכירות, משלמים בזמן ותחלופת הדיירים נמוכה מאוד. מה יקרה בארץ באותו זמן? גם אם המשקיעים יקנו דירות זולות יותר בפריפריה וגם אם במרכז הארץ, הם יצטרכו להתמודד עם מוסר תשלומים בעייתי, תחלופה גבוהה והשקעות רבות באחזקת ושיפוץ דירות ישנות.

לאור האמור, ההשקעה בגרמניה מתאימה לכל כיס ובעיקר לאלו שרוצים לראות תשואה גבוהה ברמת סיכון נמוכה יחסית, מה שממקם את גרמניה כאפיק השקעה מועדף.

מחפש חברה מעולה להשקעות בחו”ל?>>> השקעות נדל”ן בחו”ל

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

מאמרים נוספים

מהם סוגי החוזים בגרמניה?

שוק הנדל״ן בגרמניה הוא מכרה זהב בעיני לא מעט משקיעים זרים. היתרונות המשמעותיים שבקניית בית בגרמניה הופכים צעד זה להשקעה

מתווך נדל״ן בגרמניה

מזל טוב, החלטתם להשקיע בנדל״ן בגרמניה, המדינה המובילה באירופה עם שוק הנדל״ן המניב ביותר. כמקצוענים, אנו מעוניינים לתת לכם את

WhatsApp chat